„Poznaj Polskę” – wycieczka do Krakowa

8 września br. uczniowie klasy szóstej i siódmej wraz z opiekunami mieli okazję uczestniczyć w jednodniowej wycieczce do Krakowa, realizowanej w ramach programu Ministerstwa Edukacji Narodowej ,,Poznaj Polskę”. Swoją przygodę w poznawaniu jednej z największych perełek turystycznych naszego kraju rozpoczęliśmy od spaceru Drogą Królewską. Uczniowie podążali za przewodnikiem najsłynniejszą trasą turystyczną Krakowa, aby dotrzeć na Wzgórze Wawelskie, gdzie mogli podziwiać Zamek Królewski oraz Katedrę na Wawelu – miejsce spoczynku polskich królów, bohaterów narodowych, wybitnych poetów oraz patrona Polski – św. Stanisława. Młodzież zwiedziła również Wieżę Zygmuntowską, gdzie miała okazję dotknąć serca dzwonu Zygmunt. Finalnym etapem zwiedzania Wzgórza Wawelskiego była Smocza Jama – legendarna jaskinia w zachodnim zboczu Wawelu. Następnie, spacerując ulicami Grodzką i Kanoniczą, mogliśmy podziwiać kościół św. Piotra i Pawła oraz kościół św. Andrzeja, Pałac Biskupi – kościół Franciszkanów oraz dom Jana Matejki. Spacer zakończyliśmy na Rynku Głównym, gdzie czekała na nas największa atrakcja – zwiedzanie Sukiennic oraz Kościoła Mariackiego. Ponadto mieliśmy okazję wysłuchać hejnału z Wieży Mariackiej. Ostatnią już atrakcję dla uczniów stanowiło zwiedzanie podziemi Rynku Krakowskiego – uruchomionej w 2010 roku tuż pod płytą rynku podziemnej trasy turystycznej, podczas której zobaczyliśmy pozostałości zabudowy niegdysiejszego Krakowa, dawne wodociągi, średniowieczne bruki Sukiennic, makietę XV-wiecznego miasta oraz cmentarzysko z XI wieku. Wróciliśmy do domów pełni pozytywnych wrażeń, zaopatrzeni w pamiątki i upominki dla najbliższych. 

Galeria zdjęć

Sylwia Herman