Wycieczka klas drugich do Zabrza i Radzionkowa

27 września br., w ramach programu Ministerstwa Edukacji Narodowej ,,Poznaj Polskę”, uczniowie klasy II A i II B wraz z opiekunami wyruszyli na wycieczkę szlakiem Zabytków Techniki województwa śląskiego.

Wizyta w Sztolni Królowej  Luizy w Zabrzu, okazała się  świetnym  pomysłem  na połączenie nauki z zabawą. Przewodnik  w interesujący sposób przybliżył dzieciom  dziedzictwo kulturowe charakterystycznego regionu Polski, pokazując trud pracy górników oraz prezentując maszyny górnicze zarówno te, które w przeszłości służyły górnikom do wydobywania węgla, jak i te, których używa się współcześnie. Do zwiedzania podziemnych korytarzy wszyscy uczestnicy wycieczki zostali wyposażeni w kaski i latarki. Mieli też okazję popracować kilofem, przejechać się kolejką i poćwiczyć udzielanie pierwszej pomocy osobom poszkodowanym. 

Po takich  atrakcjach  emocje długo opadają, a przecież kolejnej frajdy dostarczył pobyt w Muzeum Chleba  w Radzionkowie. Uczniowie oglądali tam eksponaty związane z produkcją chleba oraz zabytkowe narzędzia pracy. Poznawali historię chleba i uczyli się szacunku do niego. ”Bo chleb był zawsze podstawą życia, a czasami jedyna zapłatą za pracę”. Z przygotowanego wcześniej ciasta dzieci własnoręcznie wykonywały rogaliki i bułeczki, które po upieczeniu zjadły ze smakiem.  Następnie udaliśmy się na obiad do restauracji ,,Karlik”. 

Wycieczka dostarczyła  sporo wrażeń,  emocji i niezapomnianych wspomnień. 

Galeria zdjęć

Longina Jeziorska