Wyjazd klas piątych do Chorzowa

26 lutego uczniowie klas piątych uczestniczyli w wyjeździe edukacyjnym do Chorzowa. Pierwszym punktem programu wycieczki była wizyta w Centrum Edukacji Przeciwpożarowej, gdzie, dzięki uprzejmości pana Sławomira Szczapa, uczniowie mogli uczestniczyć w zajęciach, których celem było podnoszenie wiedzy i świadomości dotyczącej określonych zagrożeń oraz propagowanie podstawowych zasad zachowania w przypadku niebezpieczeństwa. Spotkanie składało się z dwóch części: pierwszej, teoretycznej, podczas której piątoklasiści dowiedzieli się, czym jest tlenek węgla, jak powstaje i dlaczego jest niebezpieczny, poznali  zagrożenia związane z pożarem, wypadkiem drogowym i katastrofą budowlaną oraz drugiej, praktycznej, która zakończyła się udziałem  w wirtualnej akcji strażackiej. Drugim punktem lutowego wyjazdu było obejrzenie dwóch 40- minutowych seansów w chorzowskim planetarium, które zabrały naszych uczniów w niezapomnianą podróż w czasie i przestrzeni, prezentującą gwiazdy i gwiazdozbiory, heliocentryczną teorię Mikołaja Kopernika oraz następstwa ruchu obrotowego i obiegowego Ziemi. Zarówno wizyta w Centrum Edukacji Przeciwpożarowej, jak i w Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym miały ważny edukacyjny walor. Praktyczna wiedza zdobyta w Straży Pożarnej pozwoli nam w przyszłości właściwie ocenić zagrożenie i nas przed nim ustrzec, a zajęcia astronomiczne sprawiły, że patrząc w niebo nie zadamy już pytania: Dlaczego gwiazdy spacerują po niebie?, Kiedy Słońce góruje najwyżej? czy Jak wraz ze zmianą pór roku zmienia się wygląd nocnego nieba?.

Galeria zdjęć

Karina Bekus