Bliższe spotkania z teatrem

            12. stycznia 2016r. uczniowie klasy IV i VI wzięli udział w wyjeździe edukacyjnym do Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. Dane nam było obejrzeć niezwykle widowiskowy spektakl muzyczny „Tajemniczy ogród” w reżyserii Cezarego Domagały, którego scenariusz oparty jest na kanwie jednej z najpiękniejszych powieści wszech czasów – opowieści o mocy przyjaźni, a także o dobroczynnej sile natury i przyrody. Zachwyciły nas umiejętności warsztatowe aktorów grających w spektaklu „Tajemniczy ogród”, ale także jego scenografia. Oddaje ona wiernie wnętrza posiadłości Misselthwaite, jej korytarze ozdobione obrazami, pokoje mieszkańców, a także ogród, o który nieustannie dba ogrodnik Ben Weatherstaff; ale także sprawia, że podczas trwającego ponad 2 godziny przedstawienia nie można się nudzić, na co zapewne mają wpływ bardzo częste zmiany dekoracji, odbywające się przy dźwiękach powtarzającego się motywu muzycznego.


Dopełnieniem naszej wizyty w teatrze było uczestnictwo w lekcji teatralnej mającej formę prelekcji zatytułowanej „Od scenariusza do premiery (proces tworzenia spektaklu teatralnego)”. Dzięki niej zapoznaliśmy się z historią częstochowskiego teatru. Ze sceny dużej poprzez Foyer im. Marka Perepeczki, od 1997r. do 2003r. dyrektora naczelnego i artystycznego teatru, dotarliśmy do sceny Histrion, gdzie obejrzeliśmy różne plakaty teatralne, mogliśmy dotknąć interesujących rekwizytów i dowiedzieć się sporo o procesie ich powstawania. Uwieńczeniem lekcji teatralnej był pobyt w scenie kameralnej. Wróciliśmy bogatsi o wiedzę dotyczącą procesu powstawania spektaklu i terminologię związaną z teatrem. Dzięki uczestnictwu w lekcji teatralnej możemy śmiało stwierdzić, że odróżnimy plakat teatralny od afisza i nieobce są nam terminy: spektakl zielony, próba czytana, foyer, rekwizyt, kostium, scenografia, czy premiera nauczycielska.

Sylwia Herman

GALERIA