„SZKOŁA PAMIĘTA” – wycieczka do Warszawy 9.10.2019r.

W ramach akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”, uczniowie klas siódmej i ósmej uczestniczyli w wycieczce patriotycznej do Warszawy.

Głównym punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego. Uczniowie mieli okazję przybliżyć sobie jedno z najbardziej tragicznych wydarzeń naszej historii, stanowiącego do dziś przykład heroizmu, męstwa i walki o wolność. Kartki z kalendarza opisujące dzień po dniu historię Powstania Warszawskiego, efekty wizualne i dźwiękowe, zdjęcia, monitory z filmami, umundurowanie, broń, makiety, aranżacja kanału, maszyny drukarskie i wiele innych ekspozycji pozostawiły w młodych umysłach niezatarte wrażenia i refleksję. Młodzież obejrzała również przejmujący film w 3D „Miasto ruin”, pokazujący Warszawę zaraz po wyzwoleniu.

Dalszy ciąg tej niezwykłej lekcji historii miał miejsce na ulicach Warszawy. Podczas krótkiego przejazdu autokarem, przewodnik pobudziła wyobraźnię młodzieży wskazując namacalny dowód istnienia piekła na ziemi, pozostałości muru okalającego warszawskie getto. Następnie uczniowie udali się do Grobu Nieznanego Żołnierza, gdzie wysłuchali krótkiej historii tego miejsca. Zmierzając pod Pałac Prezydencki zatrzymaliśmy się pod Pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz przy skwerze ks. Jana Twardowskiego. To tu przed wojną znajdowało się gimnazjum, do którego uczęszczała Maria Skłodowska – Curie. Krocząc Krakowskim Przedmieściem młodzież udała się na Plac Zamkowy i Stare Miasto. Uczniowie na krótko zatrzymali się pod pomnikiem Adama Mickiewicza, a później pod słynną Kolumną Zygmunta, następnie przy Zamku Królewskim, gdzie z zaciekawieniem wysłuchali historii Zamku. Poruszenie wywołała opowieść o jego zniszczeniu w czasie wojny i odbudowie. Kolejnym punktem była wizyta w najstarszej świątyni Warszawy, Bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela, gdzie odbywały się takie wydarzenia historyczne jak koronacje królów Polski i zaprzysiężenie Konstytucji 3 Maja. To tu swoje kazania głosił Piotr Skarga. W podziemiach katedry pochowani są znani Polacy: ostatni król Polski Stanisław August Poniatowski, Ignacy Paderewski, Ignacy Mościcki oraz Prymasi Polski: Stefan Wyszyński i Józef Glemp. Po wyjściu z katedry uczniowie udali się na Stare Miasto, zobaczyli Starówkę, Barbakan, pomniki Syrenki Warszawskiej, Jana Kilińskiego i Małego Powstańca.

Ostatnim punktem wycieczki był Stadion Narodowy. Fani piłkarskich emocji mogli zasiąść na trybunach, zwiedzić strefę zawodniczą i szatnie piłkarzy.

Wycieczka dostarczyła niezapomnianych wrażeń. Wrażenia te stworzyły pomost pomiędzy patriotyzmem ze szkolnych akademii a osobistym pytaniem nastolatka o własną tożsamość narodową.

GALERIA ZDJĘĆ

Lidia Bissinger