„Opowiem Wam HISTORIĘ…” – rocznica odzyskania niepodległości.

Święto niepodległości to wyjątkowa uroczystość, podczas której  rokrocznie  oddajemy hołd nie tylko naszej ojczyźnie, ale także jej historii. Wiedząc również że, aby  zrozumieć teraźniejszość, trzeba poznać przeszłość, tegoroczne obchody 101 rocznicy odzyskania niepodległości potraktowaliśmy jako okazję do odbycia podróży w czasie i  przedstawienia  najważniejszych  wydarzeń   z dziejów naszej ojczyzny. W tej podróży cofnęliśmy się aż do okresu, w którym kształtowało się polskie państwo, eksponując chrzest Polski i pierwszą koronację, i dalej przemierzaliśmy historyczne szlaki nie zapominając o czasach świetności Polski jagiellońskiej, by w końcu dotrzeć do pamiętnego wieku XVIII i rozbiorów, które unicestwiły polskie państwo na następne 123 lata. Dramat narodu gnębionego pod zaborami, desperackie  próby powstańcze oraz ostatecznie symboliczne zrzucenie więzów czyli odzyskanie niepodległości to kolejne przystanki na naszej drodze do wolności, które przedstawiliśmy obrazowo wykorzystując sceniczną formę dramy. Historyczna podróż ubarwiona została również pokazem multimedialnym oraz muzyką, która podkreślała atmosferę prezentowanych wydarzeń, a wyśpiewane na koniec słowa:

Co to jest niepodległość?
Teraz wiem już na pewno.
Każde dziecko dziś woła:
To polski dom, polska szkoła.”
napawają nadzieją, że kolejne pokolenia Polaków rozumiejąc znaczenie słowa niepodległość i doceniając trud Tych, którzy o wolność naszego kraju  walczyli, już nigdy nie doprowadzą do jej utraty.

GALERIA ZDJĘĆ

                                                                              Karina Bekus