OBCHODY ŚWIĄT MAJOWYCH

Nadszedł cudowny majowy czas, a wraz z jego rozpoczęciem szczególne trzy dni, w których obchodzimy ważne święta. Maj to szczególny miesiąc w historii Polski.

1 maja. Święto Pracy lub inaczej Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, to święto obchodzone corocznie 1 maja dla upamiętnienia i uznania osiągnięć ludzi pracujących.

2 maja. Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony jest w Polsce 2 maja, a jego główną rolą jest popularyzowanie wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych.

3 maja. Rocznica Uchwalenia Konstytucji – 3 maja 2021r. – mija 230 rocznica uchwalenia Konstytucji Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Konstytucja została ustanowiona uchwałą rządową i przyjęta 3 maja 1791 r. przez Sejm Czteroletni. Uchwalenie Konstytucji uważa się, za jedno z najważniejszych i przełomowych wydarzeń w historii państwa Polskiego. Mimo późniejszych rozbiorów, dokument ten pomagał kolejnym pokoleniom podtrzymywać dążenia do niepodległości Polski.

Uczniowie naszej szkoły te ważne majowe uroczystości obchodzili w szczególny sposób – razem, a jednak w dobie pandemii koronawirusa – osobno.

Uczniowie Z S-P w Aleksandrii po raz kolejny udowodnili, że to co wywalczyli dla nich przodkowie nie jest im obojętne…

Patriotyzm i miłość do Ojczyzny, którą ukochali od najmłodszych lat, w której żyją, uczą się i wychowują pozwolił im złożyć podziękowania Polsce, a wyraz tym podziękowaniom dali w przepięknych wierszach, wyrażając swoje przywiązanie do umiłowanego kraju.

,,Dziękuję Ci , Polsko za to, że dziś jesteś wolnym krajem,

za to, że mogę spokojnie mówić w języku ojczystym,

co w czasach zaborów, nie było zwyczajem oczywistym…”.

Ubierając stój w barwach narodowych, przypinając dumnie kotylion czy zakładając na twarz maseczki biało – czerwone wyrazili swą patriotyczną postawę mocno wierząc, iż Polska wyjdzie obronną ręką z okrutnych szpon wirusa, są o tym przekonani, ponieważ tego nauczyła ich krwawa historia polskiego narodu. Historia, która pokazała, iż nie ma nic cenniejszego niż żyć we własnym, wolnym państwie, którego biało- czerwone barwy przypominają, iż jesteśmy jego obywatelami i tak naprawdę tylko tu czujemy się – Polakami.

Drodzy Uczniowie Z S-P w Aleksandrii

po raz kolejny ,,Jesteśmy z Was dumni”  i dziękujemy za wszystkie wykonane i zaprezentowane aktywności.

Święta Majowe 2021 – prezentacja – plik pdf – rozmiar 3 MB

Beata Nowak, Magdalena Wolska – Majchrzak