Święto Chleba w przedszkolu

„Od ziarenka do bochenka” czyli jak powstaje chleb. Tym hasłem rozpoczęliśmy w naszym przedszkolu zajęcia edukacyjno – kulinarne a konkretnie Święto Chleba. Jak powszechnie wiadomo  chleb w naszej tradycji ma ogromne znaczenie. Celem naszego święta było przybliżenie przedszkolakom wiadomości na temat historii powstawania chleba i jednocześnie uświadomienie ich, że chleb należy traktować z szacunkiem.

 Nasze spotkanie rozpoczęło się na szkolnej stołówce gdzie dzieci  aktywnie uczestniczyły w wyrobieniu chleba. Pani wychowawczyni zamieniała się w piekarza i tłumaczyła dzieciom, które składniki są niezbędne do wypieku. Dzieci po kolei wsypywały do miski: mąkę, sól, cukier, ziarna, wlewały ciepłą wodę. Po etapie wyrabiania ciasta chleb odstawiliśmy do wyrośnięcia po czym trafił do nagrzanego piekarnika.

Po warsztatach praktycznych dzieci przeszły do sali gdzie poznały tajniki wypieku chleba. Z wielkim zaciekawieniem słuchały przysłów związanych z chlebem, rozwiązywały zagadki zagadki i radośnie bawiły się przy piosence „Mało nas”. Obejrzeliśmy film edukacyjny pt: „Od ziarenka do bochenka”. Na koniec  grupa młodsza uczyła się wyrabiać masę solną z której tworzyła własnoręczne chlebki, rogaliki i bułeczki. Starszaki z kolei wycinały i układały historyjkę obrazkową. Następnego dnia rozkoszowaliśmy się domowym chlebem. Ależ to była uczta dla naszego podniebienia.

Mamy nadzieję, że Przedszkolaki zachęcą swoich rodziców do wypieku domowego chleba. Na pewno będą wspaniałymi pomocnikami. To był kolejny wspaniały dzień w naszym przedszkolu!

Galeria zdjęć

Monika Fabiszewska