Dzień Patrona

Październik jest miesiącem, w którym rokrocznie obchodzony jest w naszej szkole Dzień PatronaJana Kochanowskiego, prekursora i mistrza polskich  fraszek, trenów, pieśni i tragedii, ale także erudyty, myśliciela i wrażliwego, lecz krytycznego obserwatora rzeczywistości.
W tym roku obchody te przybrały konkursowy charakter, co wymagało od uczniów innego niż zazwyczaj zaangażowania, ale równocześnie pozwoliło im na poznanie sylwetki renesansowego poety w bardziej osobisty sposób.

Bezpośredniego kontaktu z twórczością Jana Kochanowskiego, a tym samym z trudną, XVI – wieczną polszczyzną doświadczyli uczniowie, którzy podjęli wyzwanie #kochanowskichallange, polegające na nagraniu wybranej fraszki autorstwa patrona naszej szkoły. Zróżnicowana tematyka utworów przedstawionych przez recytatorów sprawiła, że powstał obszerny materiał będący  obrazem  społeczeństwa z czasów XVI wieku  widzianego oczami Kochanowskiego, pokazując jednocześnie krytyczną, ale  i filozoficzną osobowość  poety.

W tym konkursie najlepiej ocenione zostały deklamacje zaprezentowane przez Julię Poleszczuk, Miłosza Kosina, Patrycję Herman, Klaudię Binek, Wiktorię Herman oraz Martynę Psonkę.          

Inspiracją do zgłębienia życiorysu i twórczości patrona naszej szkoły był również konkurs plastyczny Jan Kochanowski w moich oczach”. Zadaniem uczniów było wykonanie portretu, scenki z życia codziennego poety lub interpretacji jego utworów dowolną techniką plastyczną. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. 

Zdaniem komisji konkursowej na najwyższe wyróżnienie zasłużyły prace Julii Poleszczuk oraz Wiktorii Herman. Nagrodzone zostały również uczennice: Iga Kwietniowska, Klaudia Binek, Maja Zięba oraz Lena Wiecha.          

Wszystkie konkursowe prace można obejrzeć w galerii. 

Gratulujemy laureatom, a wszystkim zaangażowanym uczniom dziękujemy za udział w konkursach.  

Nagrania fraszek Jana Kochanowskiego

Galeria prac uczniów

Organizatorzy:
Lidia Bissinger
K
arina Bekus