Inspirujące zajęcia klasy 6

Uczniowie klasy 6 wyruszyli na wycieczkę przedmiotową na Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy  im. Jana Długosza w Częstochowie. Tego dnia uczniowie poczuli się jak prawdziwi studenci, odwiedzili planetarium, a także uczestniczyli w zajęciach laboratoryjnych oraz pokazie biologicznym. Pierwszy raz poczuli się jak mikrobiolodzy uczestnicząc w warsztatach pt.: „Mikroskopijny świat bakterii”, zajęcia praktyczne pozwoliły „zobaczyć” to, co gołym okiem dojrzeć nie można. Podczas zajęć  zapoznali się z metodami pośrednimi (hodowlanymi) oraz bezpośrednimi (barwienie metodą Grama) określania obecności mikroorganizmów w środowisku. Samodzielnie  mogli wykonać posiew powierzchniowy oraz spróbować swoich sił w mikroskopowaniu. Poznali także metody hodowlane bakterii i grzybów oraz przy wykorzystaniu mikroskopów zapoznali się z morfologią bakterii, drożdży i pleśni. Teraz będą mogli samodzielnie określić  „co takiego pojawia się na kanapce pozostawionej na wakacje w plecaku”. Uczniowie mogli obejrzeć dermoplasty wybranych przedstawicieli ptaków i ssaków, dzięki którym poznali ekomorfologiczne przystosowania kręgowców do różnych typów biotopów oraz sposobu zdobywania pokarmu. Dużą atrakcją wyjazdu było planetarium, w którym można zobaczyć nie tylko częstochowskie rozgwieżdżone niebo wolne od skażenia miejskim oświetleniem ale również można oglądać niebo z dowolnego miejsca na Ziemi lub dowolnego miejsca w Układzie Słonecznym i Galaktyce. Obraz rozgwieżdżonego nieba można obserwować dzięki projektorowi w kształcie kuli. Konstrukcja ta pozwala na obserwację nieba w różnych porach doby i roku, a także różnych zjawisk astronomicznych: spadające meteory, zorzę polarną, zaćmienie Słońca czy Księżyca. Wycieczka do planetarium to niezapomniane przeżycie, dla każdego interesujące, rozbudziło naszą ciekawość.

Agnieszka Kotarska