,,POZNAJ POLSKĘ” – wycieczka do Warszawy – 22.06.2023r.

W ramach programu Ministerstwa Edukacji Narodowej ,,Poznaj Polskę”, uczniowie klas ósmych byli uczestnikami wycieczki do Warszawy. Celem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego, czyli miejsca szczególnie bliskiego sercu każdego Polaka, w którym młodzi ludzie mogli w praktyczny sposób odkrywać ślady najbardziej tragicznych wydarzeń naszej historii.

Ekspozycja muzealna, która oddziałuje na zwiedzających zarówno obrazem jak i dźwiękiem, wykorzystując efekty multimedialne, przybliża w bardzo wierny sposób powstańczą rzeczywistość. Wnętrze muzealne pełne zdjęć o wielkich formatach przedstawia chronologię tamtych wydarzeń, kartki z kalendarza opisujące dzień po dniu historię Powstania Warszawskiego, efekty wizualne i dźwięk, monitory z filmami, umundurowanie, broń, wyeksponowane maszyny drukarskie z lat czterdziestych i wiele innych ciekawych ekspozycji, pozostawiły w umysłach tych młodych ludzi niezatarte wrażenia i skłoniły do głębokiej refleksji. Uczniowie w jednej z gablot muzealnych mogli zobaczyć wyeksponowany oryginał pierwszego egzemplarza ,,Kamieni na szaniec” – lektury obowiązkowej omawianej w klasie ósmej, a także obejrzeć ulotki, które roznosili powstańcy w ramach,, małego sabotażu” podczas powstania. Młodzież obejrzała również film w 3D,,Miasto ruin”, który w przejmujący sposób ukazał Warszawę zaraz po wyzwoleniu. Największe wrażenia wzbudzała sala muzealna ,,Pod Liberatorem” w której znajduje się replika samolotu Liberator B-24J w skali 1:1.

Druga część tej niezapomnianej lekcji historii, ale już w odmiennych okolicznościach miała miejsce na ulicach Warszawy. Poruszając się Traktem Królewskim- przewodnik omówił i przybliżył uczniom historyczne zabytki miasta, w bardzo ciekawy i interesujący sposób opowiedział historię Zamku Królewskiego. 

Ostatnim punktem wycieczki był spacer wśród przepięknych aranżacji kwiatowych w Łazienkach Królewskich oraz omówienie i przybliżenie historii zabytków, które znajdują się w tym niezwykłym miejscu.

Wycieczka dostarczyła uczniom naszej szkoły niezwykłych i niezapomnianych wrażeń. Była niezapomnianą lekcją historii, pokory i wrażliwości opowiedzianą w samym sercu naszej ojczyzny.

Galeria zdjęć

Beata Nowak