Świętujemy Rok Mikołaja Kopernika

19 lutego 1473 roku w Toruniu urodził się Mikołaj Kopernik – człowiek wielu talentów: astronom, matematyk, lekarz, prawnik, ekonomista, urzędnik oraz duchowny. W roku 2023 obchodzimy 550 rocznicę urodzin twórcy teorii heliocentrycznej i jednego z najważniejszych badaczy w dziejach nauki polskiej i światowej.

Rok 2023 został  ustanowiony przez Senat RP  Rokiem Mikołaja Kopernika w związku z 550 rocznicą jego urodzin i 480 rocznicą śmierci. W swoim najsłynniejszym dziele „De revolutionibus orbium coelestiumMikołaj Kopernik przedstawił założenia heliocentrycznej budowy Układu Słonecznego, burzące ówczesny obraz świata. Jego odkrycie spowodowało rewolucję naukową zwaną przewrotem kopernikańskim. Z tej okazji w naszej szkole odbyło się szereg działań, które pozwoliły przedstawić postać Mikołaja Kopernika. Klasa 6 przygotowała wystawę poświęconą naszemu rodakowi, przedstawiającą życie i działalność uczonego. W ramach obchodów odbyły się wycieczki do Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego im.  Mikołaja Kopernika w Chorzowie oraz planetarium na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym  im. Jana Długosza w Częstochowie, gdzie uczniowie mogli poznać teorię heliocentryczną Mikołaja Kopernika. Wyjazdy te okazały się inspiracją dla uczniów oraz niezapomnianym przeżyciem. Kolejne działanie pozwoliło bliżej poznać sylwetkę astronoma a także układ słoneczny. Zorganizowany został konkurs plastyczny dla klas I-III pt: „ Mikołaj Kopernik –Nasz astronom” oraz konkurs dla klas IV-VIII  „Model Układu Słonecznego”. Celem konkursu było upowszechnianie wiedzy o Mikołaju Koperniku, kształtowanie i rozwijanie wśród uczniów zainteresowań sztukami plastycznymi, rozwijanie kreatywności, twórczości i wyobraźni. Szkolna komisja konkursowa oceniając prace wzięła pod uwagę: zgodność z tematyką konkursu, estetykę i staranność wykonania pracy oraz kreatywność i pomysłowość. Przyznano następujące nagrody za:

a. w kategorii klas I-III „ Mikołaj Kopernik –Nasz astronom”

I miejsce- Natasza Czerwińska

II miejsce- Milena Kuliberda

III miejsce- Nina Dworaczyk

b. w kategorii klas IV-VIII „Model Układu Słonecznego”

          I miejsce- Lena Wiecha

Wyróżnienia otrzymali: Igor Leśniczek, Elena Fonfara, Mgdalena Kurzelewska, Rozalia Kuziorowicz, Nadia Kotarska, Anastazja Sikora

Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za zaangażowanie. 

Odbył się również apel, na którym cała społeczność naszej szkoły mogła obejrzeć film „Co wiemy o Koperniku?”. Na cześć astronoma nazwano jeden z kraterów na księżycu i na marsie oraz planetoidę Coppernicus. W 1965 roku NBP wyprodukował banknot z wizerunkiem Mikołaja Kopernika. W 2010 nazwano na jego cześć pierwiastek chemiczny. Myślę, że różnorodność działań w naszej szkole pozwoliła poznać naszym wychowankom życie i działalność Mikołaja Kopernika a wiedza ta pozostanie na długo w ich pamięci. 

Serdecznie dziękuję Firmie  Kręgielnia „Metro” za ufundowanie voucherów na grę w kręgle. 

Galeria zdjęć

Agnieszka Kotarska