Świętokrzyskie uczy i bawi – wycieczka klas piątych i siódmej

W pierwszy piątek października b.r. uczniowie klas piątych oraz siódmej uczestniczyli w jednodniowej wycieczce do województwa świętokrzyskiego będącej połączeniem wiedzy i rozrywki. Naszą wyprawę rozpoczęliśmy, zgodnie z chronologia historyczną, od zwiedzania Jaskini „Raj” – najbardziej znanej  atrakcji turystycznej  Gór Świętokrzyskich i jednej z najpiękniejszych jaskiń krasowych naszego kraju. Na jej terenie występują skupiska stalaktytów o unikatowym na skalę światową zagęszczeniu, a sama  Jaskinia uznana została za rezerwat przyrody nieożywionej i stanowisko archeologiczne. Podczas zwiedzania mogliśmy zobaczyć  pełne uroku  kolumny naciekowe, liczne stalaktyty i stalagmity oraz wystawę muzealną prezentującą narzędzia pracy człowieka neandertalskiego, zamieszkującego jaskinię ok. 50.000 lat temu, a także szczątki prehistorycznych zwierząt – mamuta, nosorożca włochatego, niedźwiedzia jaskiniowego – będących obiektem polowań i szukających w jaskini schronienia. W muzeum odtworzone zostało ponadto obozowisko rodziny neandertalskiej z trzema naturalnej wielkości postaciami. 

Po przejściu w jaskini 180- metrowej trasy zamieniliśmy panujący w niej mikroklimat – temperatura ok. 9. stopni Celsjusza oraz wilgotność 95%-  na przyjemnie rozgrzewające promienie październikowego słońca i wspięliśmy się na górujący nad miejscowością Chęciny XIII- wieczny zamek królewski. W trakcie spaceru poznaliśmy historię zamku wzbogaconą o liczne ciekawostki z nią związane, odwiedziliśmy skarbiec oraz, pokonując liczne schody, dotarliśmy na jedną z baszt, skąd rozpościerał się piękny widok na okolicę.                                             Ostatnim punktem naszej wycieczki było Centrum Nauki Leonardo da Vinci, które propaguje nowoczesną naukę poprzez zabawę, dając możliwość korzystania z najnowocześniejszego sprzętu interaktywnego i ekspozycji z całego świata. Uczniowie mieli tutaj możliwość zobaczyć dwie wystawy. Pierwsza z nich pozwoliła m.in. zaobserwować, jak oddychają płuca palacza, obejrzeć  swój szkielet na ekranie monitora oraz podejrzeć żyły, które znajdują się w dłoni. Chętni mieli możliwość  sprawdzenia swojej sprawności umysłowej i fizycznej. Celem drugiej wystawy było  upowszechnienie informacji o stanie środowiska naturalnego w Polsce oraz podniesienie poziomu wiedzy z zakresu korelacji człowiek-środowisko, środowisko-człowiek. Była to więc świetna okazja to powtórzenia i poszerzenia  wiadomości w zakresie edukacji ekologicznej.  Wizytą w Centrum Nauki, miejscu nowoczesnym i innowacyjnym, jak klamrą, zamknęliśmy naszą rozpoczętą w czasach prehistorycznych podróż w czasie, podróż interdyscyplinarną, podczas której, z dala od szkolnych ławek, poszerzyliśmy wiedzę i umiejętności z  wielu przedmiotów i równocześnie dobrze się bawiliśmy.

Galeria zdjęć

Karina Bekus