Zajęcia z projektowania i druku 3D

Od  początku roku szkolnego w naszej szkole kontynuowane są zajęcia rozwijające kreatywność – „Laboratorium przyszłości”.
Uczniowie klasy szóstej i siódmej od września zdobywają umiejętności w zakresie projektowania modeli trójwymiarowych przeznaczonych do drukowania w “3D”. Nasi Wychowankowie ochoczo zabrali się do zadań, które, mimo że są dla nich nowością, nie sprawiły im dużo problemów.

Pierwszym etapem było założenie konta na portalu Tinkercad firmy Autodesk, aby mieć możliwość odbycia krótkich tutoriali i ćwiczeń wprowadzających do modelowania projektów. Podczas kolejnych zajęć uczniowie, w programie online, samodzielnie projektowali przestrzenne elementy, które zapisywali “w chmurze”. Każdy z Nich, oprócz modeli ćwiczeniowych, przygotował między innymi brelok ze swoim imieniem lub pseudonimem oraz model domu.

Drugim etapem było założenie konta na portalu MakerBot CloudPrint i skomunikowanie się bezprzewodowo z drukarką 3D, aby nią zarządzać. Następnie uczniowie uczyli się przesyłać swoje prace z aplikacji projektowej Tinkercad do aplikacji współpracującej z drukarką 3D MakerBot.

Trzeci etap to doskonalenie przez uczniów umiejętność exportu i importu plików z w/w programów oraz drukowanie na drukarce 3D.

Każdy uczeń klasy szóstej i siódmej, w tym roku szkolnym, będzie miał możliwość wydrukowania swojego projektu. 

Galeria zdjęć

Dariusz Herman