Dlaczego warto przeczytać tę książkę?

„Jeśli sądzisz, że w dobie komputerów sztuka czytania zanikła,
zwłaszcza wśród dzieci, to niezawodny znak, że jesteś Mugolem!”
J. K. Rowling

Dlaczego warto przeczytać tę książkę?

          Pod takim tytułem i w ramach projektu „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” promującego czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży, uczniowie klasy V  zorganizowali dla uczniów klasy IV nietypową lekcję.

         Piątoklasiści zachęcali swoich młodszych kolegów do odwiedzenia szkolnej biblioteki i przeczytania niektórych książek. Uczniowie poprzez rozmowy, streszczenia czy  własnoręcznie wykonane plakaty i ulotki przekonywali, że warto czytać. Wśród proponowanych pozycji były wspaniałe książki  zarówno dla dziewcząt, jak i chłopców, m.in.: seria o niesamowitych przygodach, niebezpieczeństwie, humorze i magii – „Magiczne drzewo”, o przygodach  znanego czarodzieja i jego przyjaciół – „Harry Potter i Insygnia Śmierci”, dla wielbicielek serialu „Violetty” – „Po prostu Tini”, dla zafascynowanych  prehistorycznym światem dinozaurów – „Park Jurajski”, a także dowcipna seria książek „Najfutbolniejsi” opowiadająca o pasjach, przyjaźni, perypetiach i przeżyciach dzieci wchodzących w okres dojrzewania.

       Na liście uczniowskich propozycji znalazły się dwie szkolne lektury. Ta pierwsza to powieść Henryka Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy” – historia o przygodach Stasia Tarkowskiego i  Nel Rawlison wędrujących przez pustynie Afryki. Druga z lektur to książka o wielkiej przyjaźni, poświęceniu, lojalności  i braterstwie – „Chłopcy z Placu Broni” Ferenca Molnára.

        Należy mieć nadzieję, że adresaci uczniowskiej akcji będą chętnie i często przekraczać progi bibliotek.

GALERIA

Lidia Bissinger